STOLAR, ett par, stål och björkfaner, "Sirkus-MN", Yrjö Kukkapuro, Avarte. Formgiven 1982.

Vitlackerad björkfaner med blå kanter, röda profilerade armlän. Fast, stoppad klädsel på rygg och sits. Etikettmärkta Design Yrjö Kukkapuro Avarte Made in Finland. Bredd 55 cm, höjd 79 cm, sitthöjd 45 cm.

Slitage, stötmärken, repor, fläckar.

Utropspris
150 EUR