Allmoge
368850

SEKRETÄR, allmoge, troligen Ångermanland, 1800-talets första hälft.

Gråmålad. Imitationsmålad skiva. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Tre underliggande lådor. Bredd 133, Djup 52, Höjd 123. Nyckel finns.

Repor och nötmärken. Ställvis färgbortfall. Smärre sprickor. Del av bakstycke saknas.

Utropspris
5 000 SEK