Anna Berg

(Sverige, 1875-1950)
Anna Berg
(Sverige, 1875-1950)

ANNA BERG, olja på duk, signerad.

"Det förlovade landet", 50x70 cm.

Krackelyrer samt smärre färgbortfall.

Prins Eugens Waldemarsudde, "Den otroliga verkligheten, 13 kvinnliga pionjärer" 13 okt 1994-8jan 1995.
Samt Minnesutställning, Stockholm 1962.

Utropspris
8 000 SEK