Madeleine Pyk – en samling F769

CIGARETTETUI, silver. Statsbesöksgåva av Kung Boudouin I och drottning Fabiola av Belgien. Vikt 136 g.

Gåva till presidenten i Estlands Socialistiska rådsrepublik, Artur Vader, vid Belgiska kungaparets statsbesök under 1970-talet. På insidan av locket Kungens och Drottningens signaturer. Etuiet är förpackat i originalask med kungakrona på locket.

Bruksslitage på etuiet och asken.

Utropspris
200 EUR