BORDSLAMPOR, ett par, s.k bouillotelampor, empirestil, 1800-tal.
Mässing och brons. Trepassformad fot, dekor av förgyllda lejonhuvuden. Tre svängda genombrutna ljusarmar. Upptill med vardera tre elektriska ljuspunkter. Skärm i grönlackerad plåt. Höjd 82.
Slitage, repor. Ej funktionstestade. Senare elektrifiering.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.