Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

TERRIN, porslin, Meissen, 1900-talets första hälft.

Dekor av lökmönster i blått. Längd 36 cm.

Kantlagning samt obetydligt nagg.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
1 500 SEK