GOLVLAMPA, modell K 10-11, design Tapio Wirkkala, märkt Idman, 1900-talets mitt.

Svartmålad metall samt mässing. Tillverkarens stämpel. Höjd 155 cm

Slitage, repor, färgbortfall, intryckt skärm. Ej funktionstestad.

Modellen formgiven 1958.

Utropspris
600 EUR