VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, rokokostil, 1900-talets mitt.

Förgyllt trä, rocailleform. H 67. Ett par tillhörande lampetter med en ljusarm vardera. H 32. Nyckel.

Slitage och bortfallen förgyllning. En ljusarm avbruten.

Utropspris
600 SEK