Allmoge
371418

ÖVERSKÅP, allmoge, Värmland, bär dat 1729.

Partier med kurbritsmålning. Invändigt med hyllplan. Längd 103 cm, bredd 36,5 cm, höjd 94,5 cm.

Slitage. Färgbortfall. Delvis senare bemålning. Underdel saknas, senare fötter. Nyckel saknas.

Proveniens

Hultsbergs herrgård, Värmland.

Utropspris
1 500 SEK