Barock

Barock

KISTA, barock, 1700-tal.

Sidor med snidad dekor av landskapsmotiv. Sidor med två figurinner (en lös, medföljer). Lock med dekor av solansikte. Fyra tassfötter. Längd 63, bredd 34, höjd 32 cm.

Sprickor. Fäste med skada. Senare kompletteringar. Lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK