KARMSTOL, rokoko, Frankrike 1700-tal.

Svängda former, ramverk med skurna dekor. Kröndekor i form av snäcka. Fast, stoppad sits samt rygg. Bredd 65 cm, höjd 91 cm.

Slitage, maskstungen. Senare klädsel.

Utropspris
400 EUR