Polykrom delvis förgylld dekor med figurscener. Två vaser, höjd 10 respektive 19 cm. 10 st fat, diameter 13 - 20 cm. Två koppar, höjd 6,5 respektive 7 cm, skål med hänklar, diameter 14 cm, lövformat fat, längd 19 cm samt kanna, höjd 9 cm.
Bruksslitage, nagg, sprickor samt lagningar.