DAMSEKRETÄR, gustaviansk stil, 1800-tal.

Valnöt. Två lådor. Beslag med dekor av rosetter. Avsmalnande ben med mässingsskodda avslut. Bredd 72,5 Djup 44 Höjd 94.

Fanérskada mellan lådor (lös bit medföljer). Senare beslag samt lås. Sprickor. Repor. Nedre låda blekt.

Utropspris
2 500 SEK