BOKPARTI, 11 vol, mest om ekonomi och hushållning, bla "Berättelse om Kolnings-försök åren 1811...." av CD af Uhr, Stockholm 1814.

Även bla "Svensk Contorist eller beräkning af utrikes orters mynt, mått och vigt.." utg av LN. Synnerberg, Göteborg 1813, "Tabeller som föreställa förhållandet emellan Sveriges och andra Länders Mynt, vigt och mått..." Stockholm 1777, "Försök til et systeme i Sveriges almmänna hushållning och penning-väsende" av CL. Jöransson, Stockholm 1792. Olika typer av bokband.

Slitage, smärre bandskador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK