BOKPARTI OM TOPOGRAFI OCH NAUTICA, 29 vol resp 4 häften, bla "Voyage dans les departemens de la France.." Paris 1792.

Även bla "Beskrifning öfwer Mo samt N:a och S:a Wedbo härader..." av Allwin, Jönköping 1857, "Shipwrecks and Tales of the sea", London 1860, "The Harbours of England" av Ruskin och Turner, London sent 1800-tal, "Black´s Pituresque Tourist of Scotland" Edinburgh. Olika typer av bokband.

Slitage, skador på några bokband. Ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 500 SEK