BOKPARTI OM SWEDENBORG, 9 vol, bla "Les Merveilles du Ciel et de L`enfer...par Emmanuel de swedenborg...", I-II, Berlin 1782.

Även bla "Om himmelen och dess underbara ting samt om helvetet..." av E. Swedenborg, Stockholm 1821, "Em. Svedenborgs tankar och syner i andeliga ämnen", Stockholm 1819. Mest halvfranska skinnband.

Slitage, smärre bandskador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK