BOKPARTI OM UPPFINNINGAR OCH NATURVETENSKAP SAMT LÄKEKONST, 18 vol, bla "Stjern-himmelen.." av CA. Bischof, Stockholm 1796.

Även bla "Apparatus Medicaminum...", I-II, IA. Murray, Göttingen 1776-79, "Arithmetica eller räknebok..." av Hans Jacob Seseman, Uppsala 1779, "Husläkaren eller...sundhetsläran..." av Hartman, Stockholm 1857, "Inledning til Trigonometriaplana" av Strömer, Stockholm 1749. Olika typer av bokband.

Slitage, smärre skada bok på något bokband, ej genomgångna.

Proveniens

Namnteckningar av medlemmar ur adliga familjerna Ehrenhoff och Gyllenhaal. Exlibris: Anders Anton von Stiernman.
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK