BOKPARTI VARIA, 26 vol, bla "Upsala universitets catalog 1855" med stämpel HKH Prins August.

Även bla "Svensk Folk-kalender för år 1838", "Rubaiyat" av Omar Khayyam, Stockholm 1919. Olika typer av bokband, bla halvfranska skinnband av Hedberg.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Proveniens

Bla Prins August av Sverige och Norge.
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK