LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft. Höjd ca110cm.

Mässing, olikformade prismor, korgbotten, 12 svägnda ljusarmar, 5 armaturer.

Slitage. Anlöpning på stomme. Enstaka prismor saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK