KLOCKGARNITYR, 3 delar, gustaviansk stil, Frankrike, tidigt 1900-tal.

Marmor och mässing. Urverket märkt P Bonnet & P Pottier, Paris. Det runda urhuset uppburet av 2 kolonner. Krönt av bandrosett. Kandelabrar för 2 ljus. Pendel finns. Klockans höjd 38 cm. Längd 21,5 cm. Kandelabrarnas höjd 32 cm.

Ej funktionstestad. Smärre bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK