LAMPFOT, glas, Émile Gallé, Frankrike, tidigt 1900-tal.
Överfång i mörkröda toner med bladverk mot ljusare botten. Etikettmärkt. Höjd 27 cm.
Kupa saknas. Obetydliga repor.