ALBUM MED TÄNDSTICKSETIKETTER, "Album of Genuine Trade Marks of Swedish Matches", troligen tidigt 1900-tal.

Edited by Sveriges Allmänna Exportförening, The General Export Association of Sweden, Stockholm. Med innehåll från tändsticksfabrikerna i Södertälje, Vänersborg, Solberga, Jönköping, Lidköping, Malmö, Tidaholm, Uddevalla, Kalmar, Västervik. Helband med förgylld text.
Två lösa blad med etiketter medföljer.

Slitage, fläckar, ej fullständigt genomgången.

Utropspris
2 000 SEK