FIGURIN, porlsin, möjl Capo-di-monti, Neapel, tidigt 1800-tal.

"Sabinskorna bortrövande". Höjd: 40 cm.

Förstärkta lagningar,

Proveniens

Familjerna Hamilton/Sparre.

Bukowskis Husauktion Kronowall, Auktions nr 460 5 Augusti 1988. Efter Grevinnan Marie Sparre (född Cazeau) 1898-1988.

Utropspris
3 000 SEK