Herrklocka. Cylinderur med repitition och väckning. Vit emljaurtavla med svart index med romerska siffror, liten urtavla för sekunder. Delvis genombruten innerboett med klangskål. Urtavla och innerboett signerade. Diameter ca 60 mm.
Slitage. Ställlvis kraftigt slitage på boett. Urtavla med nagg, hårspricka, lagning. Fungerar ej.