RESEKOFFERT, B. Jakobssons Sadelmakeri & Åkdomsfabrik i Åbo. 1900-talets början.

Trä, metall beslag, bärhandtag i läder, invändigt tygklädd, Tillverkarens pappersetikett. Bredd 76 cm, djup 49 cm, höjd 61 cm.

Märkbara ytskador, ena handtaget löst. Nyckel saknas.

Utropspris
150 EUR