PRAKTSKÅP, nyklassicism, 1924.

Mörkbetsad högflammig björk. Invändigt fanérat med rosenträ, buxbom, amboinarot och toyjarot.
Bär invändigt Bertil Stenbys och dennes hustrus monogram.
Längd 126 cm, djup 53 cm, höjd 178 cm.

Originalritning för en av dörrspeglarnas insidor medföljer. Denna stämpelmärkt "MÖBELTRÄ GÖTEBORG".

Bruksslitage, nyckelbussningar saknas. Några lösa delar medföljer. Några lådor låsta. Nyckel saknas.

Proveniens

Bröllopsskåp beställt i samband med Bertil Stenbys bröllop.

Utropspris
6 000 SEK