Madeleine Pyk – en samling F769
376979

HÄNGEN, 3 st, silver, 1900-tal, bl a Sixten Allvin & Co, Vetlanda, 1946. Total vikt 55 g.

Hänge med fasettslipat glas, höjd 7,5, kedjans längd 60 cm. Hänge med fasettslipat orange glas, höjd 4 cm, kedjans längd 65 cm. Hänge med markasiter, svart plast och oäkta pärlor, höjd 6 cm, kedjans längd 53 cm.

Bruksslitage, en markasit saknas.

Utropspris
1 200 SEK