OKÄND KONSTNÄR, akvarell. 1900-talets första hälft.

Förstudie till möjligt kyrkfönster. Motiv av Malcolm som möter Helgonet Margaret vid Wearmouth. 210x64. St. Margarets church, Newlands, S. side, Lady Chapel. http://st-margarets.gn.apc.org/index1.htm

Smärre slitage, mjuka veck mm.

Utropspris
2 500 SEK