PARTI BÖCKER, 9 st, kulturhistoria, naturvetenskap, reseskildring. Sent 1800-tal till 1900-talets första hälft.

Mest halvfranska skinnband. Bibliografiska studier tillägnade Johannes Rudbeck, Historiska anteckningar om Kungl Göta lifgarde, Landthushållningens grundsatser, Olympen av Petiseus, Från Nilens stränder av Pihl, Lecons sur les Applications geometriques de l analyse, Louis Raffy, Brinkman och Tegnér av E Wrangel, Öiets refraktionstilstande av Hj. Schiötz. Fksimil av La guirlande des annees.

Slitage och smärre skador. Ej genomgångna.

Utropspris
800 SEK