BORDSLAMPA, 1800-tal.

BORDSLAMPA, 1800-tal.

Bronserad och förgylld mässing samt keramik. Hals med bladkrans. Två hänklar med dekor av bla blomster girlanger och lagerblad. Fot med stiliserade växter och rosetter, större bladkrans. Bemålade blommor. Total höjd ca 64 cm.

Omarbetat, troligen äldre fotogenlampa. Slitage. Anlupet. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK