GOLVUR, ek, Edmund Sagar & K. Stephen, England 1700-talets slut.

Betsad ek, urtavlan märkt E. Sagar / K. Stephen. Urhus flankerat av kolonner samt meanderornamentik. Glaset gammalt, ej original. Lod, pendel samt serviceintyg medföljer. Bredd 55,5 cm, djup 29 cm, höjd 203 cm.

Slitage, stötmärken. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
300 EUR