INGMAR BERGMAN, samling från Bergmanauktionen 2009, bl a 12 originalfotografier från Backanterna.

Auktionskatalog, inbjudningskort samt katalognummer 277: 12 originalfotografier från Bermans uppsättning av Backanterna på Dramaten. Fotograferade av Bengt Wanselius 1992. Artikelsamling kring auktionen medföljer. Mått på klippbok med fotografier ca 30,5 x 23 cm. Till samlingen medföljer också ett klassfoto föreställande bl a Ingmar Bergman 6 år (bildstorlek ca 14,5 x 21 cm) samt Liv Ullmanns självbiografi "Förändringen", 1976, egenhändigt signerad och dedikerad.

Bruksslitage, något nagg. Originalfotografier med påklistrade pappersbitar (pratbubblor samt tidingsutklipp)(6 st). Klasskort ej examinerad ur ram.

Proveniens

Föremål från Bergmanauktionen.

Utropspris
3 000 SEK