SKÅL, glas och silver, Sam Pettersson, Norrköping, 1916. Totalvikt ca 372 gram.

Silverskål (utan botten) med sparsmakad reliefdekor. Glasinsats, vilken inte är inkluderad i totalvikt, med slipad kant och botten med bl a stjärnor. Diameter ca 22 cm och höjd ca 13 cm.

Slitage och repor. Anlupet.

Utropspris
2 500 SEK