FICKUR, 18k guld, Jacob Kock, Stockholm, boett stämplad Peter Strömqvist, Stockholm, 1781. Vikt ca111,5g.

Herrklocka. Spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, signerad på urtavla Jac. Kock Stockholm, urverk Jacob Kock Stockholm no 610. Boett med vågbård. Visare ej sammanhörande. Diameter ca55mm. Nyckel finns.

Slitage. Nagg och repor på urtavla. En visare böjd. Smärre bucklor på boett. Ej funktionstestad. Troligen ej ursprungliga visare. Senare glas.

Utropspris
15 000 SEK