PARTI SMYCKEN, 30 delar, silver, bla jugend och WA Bolin o Borgila. 1900-tal. Totalvikt ca236g.

10 broscher, bla en modern design WA Bolin, 1964, Stiliserad växtornamentik med röda cabochonstenar, jugend, BH, 1915, en med kvinna i profil med rosa stenar, längd 2-8cm. 7 halskedjor. 4 hängen emalj, röd sten, stjärna, figur, längd 2,5cm. 3 collier varav ett medaljong hjärta med krona o stavlänk Andersson & Hallberg, Stockholm, 1946 resp Stigbert, tunn ankarlänk med integrerat hänge med ljusa stenar, ett med treradig ärtlänk och kulor längd 42-92cm. Ett armband, fantasilänk, längd 19,5cm. 3 ringar med lapis lazuli, tigeröga och hematit, storlek 17,25/54-18,25/57,5. En udda oval knapp Olle Ohlsson, 1992. Lås med cabochonslipad månsten. Cigarrsnoppare i stål med blå cabochonslipad sten, längd 5,5cm, medföljer.

Slitage. Bucklor. Flera broscher med skadade lås.

Utropspris
2 500 SEK