Smycken
380106

ÄDELSTENAR OCH SIMILISTENAR, ca92st, bla turmaliner, ametister, spinell och akvamarin, oinfattade.

I urval: syntetisk blå spinell, ca29x20x13mm, i originaletui. Rött etui bla flourit, turmalin, bergkristall. Påse 1: små safirer och oval slipad akvamarin ca20x15x8mm. Påse 2: bla 2st snarlika röda spineller, briljantslipad kvarts diam ca13mm, kuddslipad kuntiz ca9x9mm. Påse 3: bergkristall trappslipad ca 22x17,5x12mm, perilkas ca16x12x7mm. Påse 4: lila stenar, ametister, rosa turmalin, spinell. Påse 5: grön spinell trappsliad ca13x10x6mm, gröna pärlor. Påse 6: 2 ovala blodstenar längd ca11,5 och 14 mm, camé, karneol. Pärlor bla 2 doserade collier med odlade saltvattenspärlor, lås i silver resp vitmetall.

Oinfattade. Slitage. Nagg. Skador.

Utropspris
1 800 SEK