PARTI FORNFÖREMÅL, 4 st, bland annat Egypten och sentid ca 664-331 f.Kr.

2 figuriner, en uschabti i glaserad fajans, en stående figurin av brons föreställande guden Osiris. Oljelampa från Medelhavsområdet. Längd 8-10,5cm.

Slitage. Lagningar. Anlöpningar/rost.

Proveniens

Äldre svensk samling.

Utropspris
4 000 SEK