380590

SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustavianskt provinsarbete. Troligen Falun, Dalarna. 1800-talets början.

Skrivklaff med bakomliggande skrivinredning med lådor och lönnfack. Raka kannelerade ben. Två lådor undertill. Beslag i mässing. Längd 110, Höjd 73, bredd 47.

Bruksslitage. Märken och repor. Senare bemålning. Äldre lagningar. Torrsprickor. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Proveniens

Troligen tillhört Johan Gottlieb Gahn, född 19 augusti 1745 i Voxnabruk i Hälsingland, död 8 december 1818 i Falun, svensk bergsvetenskapsman. (Se skrift på lådan).

Utropspris
6 000 SEK