BORDSGARNITYR, 3 delar, silver och glas, K G Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1919. Ställets vikt ca 279g.

Ställ i silver med genombruten kant. På fyra kulfötter. 2 bläckhorn i glas med silverlock. Bredd 21, djup 12, total höjd 10,5cm.

Bruksslitage. Repor. Bucklor. Skada på kulfot. Minnesgravyr samt emalj. Limmade lock.

Utropspris
2 000 SEK