Jonas Frisk

(Sverige, 1787-1849)
Jonas Frisk
(Sverige, 1787-1849)

SPEGEL, Jonas Frisk, sengustaviansk, Stockholm, 1800-talets början.

Förgylld och bronserad. Delat glas. Krön med reliefdekor av bl a änglar med girlanger. Höjd 192 cm, bredd 90 cm. Signerad J Frisk samt märkt med Stockholms Hallstämpel.

Slitage, skador och färgbortfall samt dekorbortfall. Glaset något anlupet.

Utropspris
9 000 SEK