SKÅL, renässansstil samt TEDOSA, rokokostil, silver, bla fantasistämplar, total vikt ca 467g.

Sockerskål med oktagonal form, rikt dekorerad med religiösa figurscener. Tedosa med dekor av putti. Höjd ca 9cm.

Bruksslitage. Repor.

Utropspris
2 000 SEK