Hus fanerat med bland annat mahogny. Dekorelement i gulmet. Flankerande kolonner i alabaster. Rund urtavla med arabiska siffror. Bredd 26, djup 12, höjd 36,5cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Ej funktionstestad. Listdel saknas.