MATSERVIS, porslin, 107 delar, "Ostindia" Rörstrand.

18 djupa mattallrikar
karott med lock
3 djupa skålar diam 16,5 cm
13 förrättstallrikar diam 21,5
9 efterrättstallrikar diam 18 cm
6 kantiga brödfat längd 20 cm
tekanna med lock samt ett extra lock
2 kannor höjd 14,5 resp 15 cm
2 såskannor längd 16 cm
11 mattallrikar diam 24 cm
12 assietter diam 15 cm
3 ovala uppläggningsskålar längd 18,5-23,4 cm
2 ovala uppläggningsfat längd 23,5 cm
2 ovala uppläggningsfat längd 28,5 respektive 33,5 cm
12 tekoppar med fat
6 kaffekoppar med fat samt 2 extra fat
runt uppläggningsfat diam 33,5 cm
såsbåt längd 17,5 cm
extra fat diam 17,5 cm
Olika åldrar. Dimensioner och utförande varierar något.

Nagg. Slitage. Krackelyr.

Utropspris
4 000 SEK