Försilvrad med sifferring av mässing, dekor av rocailler och blommor. H 27. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage, bucklor, bristningar och lagningar, en fot saknas delvis. Urverket löst och medföljer liksom visare och andra mekaniska delar. Möjligen saknas någon del. Ej funktionstestat.