PARTI KURIOSA, 10 delar, bla Frankrike, sent 1800- tidigt 1900-tal.

3 flakonger, ett par i grönt opakt glas, delvis klädd i genombruten mässingsdekor, lock med motiv av Paris attraktioner. En flakong i rubinrött glas delvis klädd i genombruten mässingsdekor med reliefporträtt i konstmassa bla föreställande George Louis Leclerc de Buffon. En dosa med glas och mässing, klockställ i grönt pressglas och mässing (damfickur medföljer), klockställ GAB, Stockholm i nysilver, 2 minityrramar en med micromosaik och en med blå emalj. 2 miniatyrer med målat tryck i ramar med benimitation. Höjd 5-13cm.

Slitage. Skador. På röd flaska saknas dekor i lock samt en relief.

Utropspris
2 000 SEK