KONSTGLAS, 3 delar, pressglas, art deco-stil, efter firma Hoffmann/Schlevogt, Gablonz, 1900-talets andra hälft.

3 delar jadefärgat opakt pressglas ur serien "Ingrid". Vas, "Druvskörd", formgiven av Frantisek Pazoure för Firma Hoffman/Schlevogt, Gablonz, 1932. Parfymflakong, dekor av cupido och putti, pump saknas, etikettmärkt "Made in Czechoslovakia". Tvålfat/Askfat i form av skönhet i badet, märkt med Firma Hofmann/Schlevogts fjäril. Höjd 4-3, längd 11 cm. Parfymflakong, pressglas, svart, opak, fasetter (kork saknas), medföljer.

för Ingrid Glass,
malakitfärgat opakt

Tvåfat

Bohemian glass, Heinrich Hoffman.

Slitage. Pump saknas till parfymflakong.

Utropspris
1 500 SEK