PARTI PORSLIN, 3 delar, Kanton, Kina, 1800- samt 1900-tal.

Rik polykrom dekor i emaljfärger föreställande fåglar och figurscener. Tekanna, teburk med lock samt kopp med fat. Höjd 7-16 cm, fatets diameter 15,5 cm.

Burkens lock med nagg på den övre kanten. Kopp med nagg. Tekannan med tennlagning vid pip samt senare handtag. Slitage. Smärre nagg. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK