Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Hugo Zuhr

(Sverige, 1895-1971)
Hugo Zuhr
(Sverige, 1895-1971)

HUGO ZUHR. Olja på duk. Sign med monogram. Utförd 1962.

"Bondgård, Skyros" 81 x 100 cm.

Knappnålshål i hörnen (troligen gjorda av konstnären själv)
Obetydligt slitage och ytsmuts.
Inga övriga anmärkningar.

Proveniens

Färg och Form, Stockholm.
Förvärvad från ovanstående 1995.

Färg och Form, Stockholm, Utställning nr 742, 10 december 1988 - 11 januari 1989, kat nr 22.

Ingrid Rydbeck-Zuhr, "Hugo Zuhr", SAK, 1988, avbildad helsida i färg sid 131.

Konstnär

Hugo Zuhr, svensk målare. Under 1920-talet vistades han i Paris , där han drogs till Corot och impressionisterna och kände släktskap med intimistiskt valörmåleri. Hans färger dominerades till en början av jordfärgerna med brytning av grönt och gråblått. Efter en resa till Grekland 1934 blev hans färg ljusare och lättare. De orörda landskapen och de stora vidderna tolkade han med snabba luftiga penseldrag. Sedan 1939 återvänt till hemlandet fann han sina motiv i Lappland, Ångermanland, Bohuslän och Skåne , där han sedan 1963 hade ett hus på Österlen.

Utropspris
15 000 SEK