Barock

Barock

HÄNGSKÅP, senbarock, 1700-tal.

Alrotsfanér. Brutet krön, nedtill luckor. Beslag av ben kring nyckelhål. Bredd 58,5, djup 17, höjd 80 cm.

Skador, maskstunget. Senare krokar invändigt. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK