Förgylld, emaljerad urtavla flankerad av flöjtspelande antikiserande man och hund. Dekordelar av putti med lagerkrans och gripar med eldfat. Pendel och nyckel finns. Bredd 20, djup 9, höjd 30 cm.
Ej funktionstestad, bruksslitage. Obetydligt nagg i emalj.